Naar de inhoud

Blog · 8 oktober 2026

Een jaar

Bij de meeste onderdelen is de wachttijd na een afwijzing drie maanden. Bij het psychologisch onderzoek is het twaalf, en de politie legt uit waarom.

Onderdeel van Psychologische test

Kom je de cognitietest, het intakegesprek of de sporttest niet door, dan mag je na drie maanden opnieuw. Voor het psychologisch onderzoek geldt een andere termijn: een jaar. Van de onderdelen waar voorbereiding iets uitmaakt, is dat verreweg de zwaarste.

De politie legt er zelf de reden bij: je persoonlijke eigenschappen en vaardigheden zijn niet een-twee-drie te veranderen, en daarom krijg je een jaar de tijd om eraan te werken. Dat staat op kombijde.politie.nl, nagelezen in september 2026.

Reken het een keer door wat dat betekent. De hele procedure duurt ongeveer zes maanden en het psychologisch onderzoek is stap vier van de zes. Wie daar afvalt, is dus al een half jaar bezig, wacht daarna twaalf maanden, en begint dan opnieuw bij stap één. Dat is geen tegenvaller van een jaar maar van bijna twee.

Dat is geen reden om zenuwachtig te worden over een gesprek. Het is wel de reden waarom de avonden die je hieraan besteedt zwaarder wegen dan de avonden die je aan de andere onderdelen besteedt. Bij de cognitietest en de sporttest koop je met voorbereiding tijd terug die in maanden te tellen is. Hier in jaren.

Geschreven door Ronny Rockx

Gepubliceerd op 8 oktober 2026.

← Alle artikelen

Klaar om echt te oefenen?

Met het Complete pakket train je alle onderdelen van de selectie, met uitleg na elke vraag en je voortgang per onderdeel.

Direct toegang · iDEAL · 30 dagen geld terug